Uczniów
Nasza społeczność skupia 500 zaangażowanych uczniów, którzy każdego dnia rozwijają swoje pasje i zdolności.

Nauczycieli
Zespół 30 dedykowanych nauczycieli wspiera naszych uczniów w ich edukacyjnej podróży, dostarczając wiedzy i umiejętności.

Lat Tradycji
Dzięki dwudziestoletniej historii, kontynuujemy dziedzictwo ks. Franciszka Blachnickiego, wprowadzając wartości i naukę w życie naszych uczniów.

Kół Zainteresowań
Oferujemy 10 różnorodnych kół zainteresowań, dzięki którym nasi uczniowie mogą rozwijać swoje pasje poza tradycyjnymi lekcjami.
Nasza Historia

Podróże w Czasie: Kronika Gimnazjum nr 8 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Jastrzębiu-Zdroju

Gimnazjum nr 8 w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęło swoją edukacyjną misję w 1995 roku, jako odpowiedź na rosnące potrzeby lokalnej społeczności w zakresie wykształcenia średniego. Założone z pasją i zaangażowaniem, szybko stało się miejscem, w którym młodzież mogła rozwijać swoje talenty, zdobywać wiedzę i kształtować swoją przyszłość pod okiem doświadczonych pedagogów.

Przez lata, nasze gimnazjum przeszło wiele transformacji - od rozbudowy infrastruktury, przez wdrażanie nowoczesnych metod nauczania, po zdobywanie prestiżowych wyróżnień w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Jednakże, niezmienna pozostaje jedna rzecz: nasze nieustające dążenie do doskonałości w edukacji i troska o dobro każdego ucznia. Dzięki temu, Gimnazjum nr 8 cieszy się niesłabnącym uznaniem wśród rodziców, uczniów i lokalnej społeczności.

O Patronie

Ks. Franciszek Blachnicki: Duchowny, Reformator, Inspiracja

Ks. Franciszek Blachnicki był nie tylko wybitnym duchownym, ale także inspirującym liderem i reformistą. Urodzony w 1921 roku, jego życie naznaczone było głęboką wiarą i oddaniem służbie. Jego misja, zawsze ukierunkowana na służbę innym, pozwoliła na głębokie zrozumienie potrzeb współczesnych mu ludzi. Jego podejście do ewangelizacji, oparte na autentyczności i głębokiej relacji z Bogiem, przyciągało wielu do Kościoła.

W trakcie swojego życia, ks. Blachnicki założył wiele inicjatyw i ruchów, które miały na celu odnowienie i wzmocnienie wiary wśród Polaków. Jego wkład w rozwój duchowości, zwłaszcza w trudnych czasach komunizmu, uczynił go jednym z najważniejszych postaci w historii Kościoła w Polsce. Jego dziedzictwo i nauki nadal są źródłem inspiracji dla wielu ludzi, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Symbolika

Symbolika i Tożsamość: Jakie Wartości Kryją się za Naszymi Symbolami

Każdy element w naszym gimnazjum - od logotypu, przez barwy, po hasła i motywy - został starannie wybrany, aby odzwierciedlać ducha i wartości naszej społeczności edukacyjnej. Nasz logotyp, przedstawiający sylwetkę ks. Franciszka Blachnickiego w otoczeniu promieni, symbolizuje światło wiedzy i mądrości, które rozjaśniają umysły naszych uczniów. Barwy - niebieski i złoty - odnoszą się do nieba i doskonałości, podkreślając nasze dążenie do osiągania najwyższych standardów w edukacji.

Poza aspektami wizualnymi, nasze symbole mają także głębsze znaczenie. Odzwierciedlają one naszą misję kształcenia młodych ludzi w duchu poszanowania tradycji, ale też otwartości na nowości i innowacje. Pragniemy, aby nasi uczniowie byli dumni ze swojej szkolnej tożsamości, rozumiejąc jednocześnie odpowiedzialność, jaką niesie ze sobą bycie częścią społeczności Gimnazjum nr 8. Nasza symbolika jest więc nie tylko odzwierciedleniem tradycji, ale i kompasem wskazującym kierunek na przyszłość.

Pieśń

Pieśń Gimnazjum nr 8 im. ks. Franciszka Blachnickiego

W sercu Jastrzębia, gdzie historia się pisze, Stoi nasze Gimnazjum, gdzie marzenia się ślizgają. Każdy uczeń, każda nauczycielka, każdy nauczyciel, Razem tworzą melodyjny, niezapomniany chóru refren.

Ks. Blachnicki patrzy z góry, pełen dumy i radości, Widząc nas, jak rozwijamy skrzydła, pełni pasji i mocy. Wspólnie kroczyMY, dążąc do wiedzy i prawdy, W naszym Gimnazjum nr 8, gdzie serce bije głośno i wyraźnie.

Nasi Absolwenci

Dumne Ścieżki Naszych Absolwentów

Nasi absolwenci stanowią świadectwo nie tylko osiągnięć Gimnazjum nr 8, ale także ducha i wartości, które tutaj pielęgnujemy. Wychodząc z murów naszej szkoły, wielu z nich zdobyło sukcesy na różnych polach – od nauki, przez sztukę, po działalność społeczną i biznesową. Każdy z nich jest dla nas dowodem na to, że solidne podstawy edukacyjne, połączone z pasją i wsparciem, mogą otworzyć drzwi do nieskończonych możliwości. Zachęcamy do śledzenia ich osiągnięć i czerpania inspiracji z ich historii.